Menu nawigacji stron

Wszystko na temat nowotworów i guzów mózgu

David Servan-Schreiber opisał swoją chorobę

David Servan-Schreiber to autor książki „Można żegnać się wiele razy” – niezwykle szczerej i autentycznej opowieści człowieka zmagającego się przez wiele lat ze śmiertelną chorobą nowotworową – złośliwym guzem mózgu.

mozna zegnac sie wiele razyNazwisko Davida zna na całym świecie przynajmniej milion ludzi. W tylu bowiem egzemplarzach rozeszła się napisana przez niego książka -manifest, która dała mu sławę: „Antyrak. Nowy styl życia„.

Dziewiętnaście lat po pierwszej diagnozie pojawia się wznowa – glejak IV stopnia. „Można żegnać się wiele razy” poświęcona jest temu, jak autor poradził sobie z tą wiadomością i jakie podjął wysiłki, aby zatrzymać chorobę. Jako twórca idei przedstawionych w Antyraku, David podsumowuje swoje dotychczasowe przekonania i przeciwnowotworowe zalecenia. Mimo wznowy procesu nowotworowego potwierdza i nadal broni skuteczności swoich postulatów. Przyznaje wreszcie, że sam nie do końca przestrzegał własnych zasad…

Servan-Schreiber pisze swoją książkę nie tylko jako badacz i naukowiec, ale przede wszystkim jako pacjent onkologiczny. Bardzo szczerze i otwarcie dzieli się swoimi emocjami oraz przemyśleniami – osoby chorej, niesprawnej  i wymagającej pomocy. To cenna lekcja dla ludzi zdrowych. Prawie każdy z nas na pewnym etapie swojego życia spotka się z osobą chorą na raka. Autor wyznaje jak mądrze towarzyszyć choremu na nowotwór i skutecznie kultywować w nim niezbędną nadzieję.

Kiedy jest się chorym i niesprawnym, ma się uczucie wielkiej samotności. Nie można samodzielnie obrócić się w łóżku na drugi bok, usiąść na krześle, nie jest się w stanie telefonować ani odpowiadać na e-maile. Z niesprawnością jest nie tylko trudno żyć, ona odbiera choremu godność (…) Mieć bliskich, którzy ci pomagają, to ogromne szczęście (…) Im bardziej człowiek jest chory, tym bardziej czuje się samotny, niespokojny i przybity. I przeciwnie, im więcej otacza nas ludzi, tym większy czujemy związek z życiem i tym bardziej chcemy żyć. Wystarczyć mogą bardzo proste rzeczy: wspólne oglądanie filmu, gra w karty, opowiadanie różnych historii, odtwarzanie wspomnień, planowanie weekendów i wakacji”.
 

Kiedy w pokoju jest słoń, nie da się udawać, że się go nie widzi. Trzeba o nim mówić i nazywać go po imieniu.” David Servan-Schreiber o swojej chorobie i rokowaniu pisze otwarcie. Choć wciąż szuka w sobie siły i motywacji do walki z chorobą, jest świadomy jej postępu i kierunku w którym zmierza. Ma nadzieję na wyzdrowienie, ale jego doświadczenie podpowiada mu, że aby lepiej walczyć z chorobą, musi również przemyśleć temat śmierci. „Choć otoczenie pacjenta ma tendencję do omijania tego trudnego tematu, lepiej nie unikać takiej rozmowy i przełamać tabu. Także po to, aby pożegnać się zawczasu ze wszystkimi, przebaczyć i otrzymać przebaczenie, zostawić instrukcje, załatwić wszystkie sprawy – tak, aby móc odejść z uczuciem spokoju.”

Antyrakowa filozofia oraz zalecenia profilaktyki przeciwnowotworowej stworzone przez Davida nie uległy zmianie wobec wznowy guza mózgu. Jak więc bronić się przed rakiem?

„Na pierwszy miejscu należy postawić konieczność odnalezienia w sobie wewnętrznego spokoju i zachowania go za pomocą medytacji lub ćwiczeń pracy serca. Najważniejsza jest równowaga wewnętrzna, która redukuje do minimum źródła stresu. Na drugim miejscu stawiam aktywność fizyczną, której wagi nigdy nie można przecenić. I na równi z nią pożywienie” – wymienia autor.

David Servan-Schreiber zmarł w lipcu 2011 roku – trzynaście miesięcy od zdiagnozowania wznowy guza mózgu (glejak IV). Był neuropsychiatrą, profesorem psychiatrii klinicznej i wykładowcą Akademii Medycznej. Stworzył ponad 90 artykułów naukowych  oraz napisał trzy książki: pierwsza to „Zdrowiej! Pokanaj lęk, stres i depresję”, drugą pozycją był słynny „Antyrak. Nowy styl życia” oraz ukończoną dwa miesiące przed śmiercią „Można żegnać się wiele razy”. Wszystkie trzy zyskały status międzynarodowych bestsellerów.

źródło: Jarosław Gośliński, zwrotnikraka.pl

 

HISTORIE I ŚWIADECTWA CHORÓB

 

KSIĄŻKI I FILMY O RAKU

 

GUZ MÓZGU – LECZENIE

 

SPIS ARTYKUŁÓW