Grafen w walce z glejakiem mózgu. Trwają badania polskich naukowców.
Naukowcy Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dowiedli, że grafen może niszczyć komórki nowotworowe. Zespół profesor Ewy Sawosz-Chwalibóg z Zakładu Nanobiotechnologii odkrył, że grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci. Grafen nie tylko sam uśmierca komórki nowotworowe, ale może być też doskonałym nośnikiem innych substancji.
Naukowcy SGGW swoje badania prowadzą na ludzkich liniach komórek glejaka oraz na guzach wyhodowanych z tych komórek. Komórki umieszczane są na rosnącym w jajku zarodku kury i już po kilku dniach powstaje tam prawdziwy ludzki guz glejaka. To metoda zainicjowana przez dr Martę Grodzik. Jest o tyle unikalna, że pozwala łatwo monitorować krok po kroku rozwój naturalnego ludzkiego guza.
Jak podkreśla dr inż. Marta Grodzik z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW: Grafen jest naszym sukcesem. Wyniki jakie osiągnęliśmy są naprawdę niebywałe i na miarę światową. Grafen może być wykorzystany wleczeniu glejaka. Aczkolwiek jednak trzeba to podkreślić, że są to tylko badania podstawowe i muszą być zweryfikowane na innych modelach badawczych. (…) Jest ogromna nadzieja przede wszystkim środowiska osób chorych, oni wierzą, że to będzie sukces i my też w to wierzymy, że grafen może leczyć glejaka. Nie mogę jednak powiedzieć, że to będzie lek na całe zło.
GRAFEN W WALCE Z GLEJAKIEM MÓZGU
źródło: http://www.sggw.pl
Glejak wielopostaciowy IV stopnia – informacje, objawy, leczenie