Menu nawigacji stron

Wszystko na temat nowotworów i guzów mózgu

Innowacyjna operacja usunięcia guza mózgu metodą śródoperacyjnego wybudzenia

Każdego roku na glejaka mózgu zapada blisko 1300 osób w Polsce. Podstawową metodą leczenia i usunięcia nowotworu mózgu jest operacja chirurgiczna. Neurochirurgia już od kilkudziesięciu lat zajmuje się leczeniem glejaków. Złośliwe guzy mózgu cechuje agresywny rozrost i naciekanie, co uniemożliwia w praktyce całkowite usunięcie wszystkich komórek nowotworowych. W styczniu 2015 roku w krakowskim szpitalu świętego Rafała z powodzeniem zastosowano pierwszą w województwie małopolskim i jedną z nielicznych w Polsce resekcję guza mózgu z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia pacjenta.

 

flickr.com, licencja CC

flickr.com, licencja CC

 

Zastosowana technika ma na celu dokładne zidentyfikowanie ważnych czynnościowo obszarów mózgu podczas usuwania nowotworu zlokalizowanego w najbliższym sąsiedztwie wrażliwych obszarów. Jest szczególnie pomocna, gdy guz mózgu znajduje się w miejscu, gdzie klasyczna resekcja niesie duże ryzyko wystąpienia ubytków i naruszenia ważnych dla życia funkcji mózgu. Wybudzenie w trakcie operacji pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych operacji chirurgicznej, jej inwazyjności oraz sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia pacjenta.

W czasie zabiegu, po wybudzenia pacjenta, lekarze zadają choremu proste pytania i proszą go o nazwanie pokazywanych przedmiotów. Dzięki testowi lekarze na żywo oceniają stan pacjenta, pracę jego mózgu, emocje i umiejętności oraz ewentualne deficyty. Następnie pacjent jest ponownie usypiany, a neurochirurg kontynuuje zabieg operacyjny usunięcia glejaka .

Jak podkreśla dr hab. n. med. Ryszard Czepko, neurochirurg ze Szpitala św. Rafała w Krakowie: Dzięki możliwościom, które daje metoda wybudzeniowa, w porównaniu ze standardową operacją, jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej i precyzyjnej resekcji guzów niwelując w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z uszkodzeniem ważnych ośrodków mózgu odpowiadających za funkcje mowy, ruchu i czucia, a także doszczętnie usunąć nowotwór, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu, lub opóźnieniu wznowy, zwłaszcza w przypadku glejaków mózgu.

Operacja została przeprowadzona w ramach pakietu onkologicznego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Planowane są kolejne zabiegi z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia.

więcej na: http://www.swrafal.pl/dla-pacjenta/news/pionierska-operacja-neurochirurgiczna-w-szpitalu-sw-rafala.html

 

ZOBACZ:  LECZENIE GUZÓW MÓZGU

SPIS ARTYKUŁÓW