Menu nawigacji stron

Wszystko na temat nowotworów i guzów mózgu

3 lata Centrum Gamma Knife w Warszawie

W piątek (11.10.2013) Centrum Gamma Knife w Warszawie podsumowało pierwsze trzy lata działania swojej placówki. To pierwszy i najbardziej doświadczony ośrodek w Polsce wyposażony w urządzenie do leczenia mało inwazyjną metodą zmian patologicznych w mózgu (drugi nóż gamma działa od kilku dni w Katowicach – przyp. red.). O działaniu Gamma Knife i jego niewątpliwych zaletach pisaliśmy już wielokrotnie: NÓŻ GAMMA KNIFE

Przedstawione  przez warszawskie Centrum Gamma Knife z okazji konferencji statystyki robią wrażenie. W ciągu trzech lat przeprowadzono prawie 1400 operacji (76 proc. pacjentów stanowiły kobiety).

gamma knife warszawa

foto: Centrum Gamma Knife w Warszawie

Oczywiście chciałoby się pomóc jeszcze większej liczbie chorych, niemniej to naprawdę dobry wynik – skomentował Marek Jutkiewicz, większościowy udziałowiec i członek zarządu Kliniki Neuroradiochirurgii. Najmłodszy pacjent miał 16 lat, a najstarszy 94 lata. Najczęściej operowano oponiaki oraz guzy kąta mostowo-móżdżkowego (wielkość leczonych guzów nie przekracza zwykle 4 cm średnicy). A jak wygląda dostępność noża gamma? – Czas oczekiwania do zakończonego zabiegu mieści się w okresie jednego miesiąca. Przypadki szczególnie pilne dla zdrowia realizujemy oczywiście priorytetowo – podkreśla prof. Mirosław Ząbek, kierownik Centrum Neuroradiochirurgii Gamma Knife w Warszawie. Co ważne, leczenie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (jeden zabieg kosztuje blisko 25 tyś zł, istotnie mniej niż na Zachodzie Europy). W najbliższym czasie zespół prof. Ząbka zamierza przeprowadzić pionierską w Polsce operację usunięcia naczyniaków mózgu za pomocą noża gamma.

Mniej optymistyczne informacje miał dr. Sebastian M. Dzierzęcki, który przyznał, że niestety należy spodziewać się zwiększenia liczby zachorowań na nowotwory mózgu. – Będziemy się zbliżać do statystyk krajów Europy Zachodniej, gdzie rocznie odnotowuje się 15 nowych zachorowań na każde 100 tyś mieszkańców – sprecyzował neurochirurg.

centrum gamma knife warszawa

                                                   Centrum Gamma Knife w Warszawie – co leczą ?

Stosowanie nowoczesnych technik nabiera szczególnego znaczenia w leczeniu patologii mózgu, zwłaszcza nowotworów. Guzy o takim umiejscowieniu często w szybkim tempie prowadzą do pogorszenia sprawności, inwalidztwa, a nawet do zagrożenia życia. Leczenie nowotworów o takim umiejscowieniu jest trudne i zazwyczaj jest leczeniem skojarzonym, w którym poza operacyjnym usunięciem guza stosuje się terapie uzupełniające, takie jak chemioterapia czy radioterapia.

Operacja usunięcia guza mózgu jest trudna, a w przypadku niektórych jego lokalizacji wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. W takich przypadkach rozważa się stosowanie leczenia za pomocą stereotaktycznego napromieniania guza. Wśród współcześnie stosowanych urządzeń mogących służyć takiemu leczeniu szczególne miejsce zajmuje Gamma Knife.

 

 

LECZENIE RAKA – PORTAL ONKOLOGICZNY

 

SPIS ARTYKUŁÓW