Menu nawigacji stron

Wszystko na temat nowotworów i guzów mózgu

Guzy mózgu – badajmy się w razie wątpliwości!

Bardzo interesujący artykuł znaleźliśmy w majowym numerze miesięcznika „Żyjmy Dłużej”. Chodzi o tekst autorstwa Iwony Konarskiej: „Guzy mózgu czy jest światełko nadziei?”. Jest w nim sporo faktów i informacji na temat raka mózgu.

Nowotwór mózgu może długo nie dawać żadnych objawów, a potem po latach zaatakować nawet w ciągu kilku tygodni. Zależy to od rodzaju guza, jego złośliwości i tempa, w jakim rośnie”.

O skali problemu świadczą liczby: 3 tyś. – tyle wynosi rocznie liczba nowych zachorowań na guzy mózgu w Polsce.

Jeśli niepokoją nas objawy, zwłaszcza kiedy występują razem (nasilający się ból głowy, poranne wymioty i senność), to powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Podstawowym i najlepszym badaniem głowy jest skorzystanie z rezonansu magnetycznego głowy. Dzięki niemu lekarze mogą nie tylko umiejscowić guz, ale także określić wstępnie stopień jego złośliwości.

Standardowe leczenie guzów mózgu obejmuje zabieg chirurgiczny i w zależności od rodzaju guza wsparcie ze strony radioterapii i chemioterapii. Są jednak pewne jaskółki nadziei na postęp technologiczny. To m.in. nóż gamma czyli urządzenie leczące silnymi wiązkami kobaltu do wykonywania „bezkrwawej operacji”. Naświetlenie trwa do dwóch godzin. Ważna jest średnica guza – nie może przekraczać 4 cm. Podstawowym atutem tego nowoczesnego urządzenia jest brak konieczności otwierania czaszki i tym samym niskie prawdopodobieństwo komplikacji. W Polsce jest już odpowiednia aparatura do takich operacji m.in. w Warszawie (przy szpitalu Bródnowskim).

 

SPIS ARTYKUŁÓW